Herşeyin, Herkesin Tercihi Biziz
BİZİ ARAYIN
  • Çalışma Saatlerimiz
    PZT - PZ 08:00 / 18:00
  • 0537 821 39 67
Anasayfa Basınç Tank İmalat
Basınç Tank İmalat

Basınçlı Tank İmalatı

Basınçlı tanklar
Üstün hizmet anlayışımız ile basınçlı tank üretimlerimiz, hem endüstride hem de özel sektörde çeşitli uygulamalarda kullanılmakta. Bu sektörlerde endüstriyel basınçlı hava alıcıları ve sıcak su depolama tankları olarak yer alırlar. Mekanik mukavemete ek olarak, özellikle düşük sıcaklıklarda kullanılan basınçlı tank malzemeleri için yüksek darbe direncine sahip çelik kullanıyoruz. Karbon çeliğin korozyona uğradığı uygulamalarda da, özel korozyona dayanıklı malzemeler kullanıyoruz.

Karıştırıcı Tankları
Karıştırıcılı tanklarının farklı türleri her türlü karıştırma gereksinimine uygundur. Farklı miktarlarda bileşenlerin hızlı bir şekilde birleştirilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tanklar karıştırma işlemini etkin ve uygun bir şekilde gerçekleştirir.

Kimyasal Tanklar
kimyasal tankları, 316 ve 304 paslanmaz çelik, karbon çelik veya iç kaplamaya sahip bir karbon çelik tankta mevcuttur. Satın aldığınız kimyasal tankın, saklamak istediğiniz ürünlerle uyumlu olmasını sağlamak için sizinle birlikte çalışmaktayız.

Saha Tankları
Saha tanklarının tasarımı ve işletilmesinde, genellikle içinde bulunan akışkanın niteliğine bağlı olarak uygulanan birçok çevre düzenlemesi vardır. Saha tankları, yer altı depolama tanklarından farklıdır. Hammadde a.ş. Saha tankları petrol endüstrisi, atık maddeler, su, kimyasallar ve diğer tehlikeli maddeler gibi materyalleri sıkı sanayi standartlarını ve yönetmeliklerini yerine getirirken tutmak için kullanılabilir.

Proses tankları
Bir proses tankı, genel bir sürecin bir parçası olarak bir alt süreci tamamlamak için kontroller ve aksesuarlar ile tasarlanmış ve donatılmış bir tank olmakla birlikte, proses tankının yanı sıra aksesuar ve kontrollerinden oluşan tüm malzemeler kullanım amacına bağlı olarak tasarlanmıştır. Bir malzemenin harmanlanması, ayrılması, soğutulması, saflaştırılması ve değiştirilmesi, proses tankında gerçekleştirilen işlemlerden sadece birkaçıdır. Bir proses tankı, önceki veya sonraki işlemlere yatay veya dikey olarak bağlanabilir.

Endüstriyel sektördeki çeşitli adımlar, aşamalar veya süreçler genellikle zaman, basınç, sıcaklık ve diğer çalışma koşulları gibi özel gereksinimlere sahiptir. Uygun proses tankları, istenen ürün elde edilinceye kadar her adımda gerekli çalışma koşullarının uygun şekilde kontrol edilmesini sağlar.
Proses tank işlemleri, rafinerileri, gıda ve ilaç üretimini, kimyasalları, boyaları ve ürünleri toplu miktarlarda üreten diğer benzer işlemleri içermektedir. Aşağıda bazı yaygın proses tankları bulunmaktadır.
Proses tankları genellikle üreticinin işlem şartlarına göre tasarlanmış ve üretilir.

Filtre tankları

Filtre Tankları, organik ve inorganik katıların 5 mikrona kadar çıkarılması için geliştirilmiş su kalitesi filtrasyonu için tasarlanmıştır. Filtre Tankları, bağımsız bir sistem olarak veya diğer filtreleme teknolojileri için bir ön işlem olarak veya birlikte kullanılabilir.Filtre tabkları, filtreleme sistemi ile kademeli filtreleme için birlikte gelen ters yığınlı görsellerle birlikte 60 “dikey bir yan kabuk derinliği kullanır. Tüm endüstriyel Filtre Tankları, kolay kullanım ve tutarlı su kalitesi için basit geri yıkama sistemimizi kullanır.

Endüstriyel Filtre Tankları komple, bitmiş, monte edilmiş ve paketlenmiş bir ünite olarak sevk edilir. Her sistem, tanklar, valfler, manifoldlar, kontrolör, boru tesisatı, elektriksel solenoidler ve çıkarılabilir alt montaj ile monte edilmiş ve su kaynağı ve güç bağlantılarına hazır olarak monte edilmiştir. Filtre Tanklarının performans seviyeleri, istenen uygulama hedefleri ile tutarlı belirli bir boyuttaki askıda katıları uzaklaştırmak için değiştirilebilir.

Endüstriyel Filtre Tankları, belediye ve kurumsal uygulamalar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli servis koşullarında kullanılabilir. Verimli, güvenilir ve uygun maliyetli Filtre Tankları ,işletme giderlerini ve arıza süresini azaltır ve endüstriyel işler ve üretim süreçleri için maksimum saflık standartları sağlar.